عینک طبی و لنز طبی

معاینات پزشکی : که حتما باید پیش متخصصین عزیز میرفتیم و هر جا که دوست داشتیم می تونستیم بریم که در برگه ی پزشکی وزارت نیرو این آیتم ها بود: متخصص گوش حلق بینی (۳۰۰۰۰ تومان پول ویزیت شد) ، روانپزشک (۴۰۰۰۰ تومان که این رو خیلی سوختم چون فقط یک امضاء زد!!) ، متخصص چشم و متخصص نورولوژی و متخصص داخلی (که نقص عضو و محدودیت انجام کار رو هم شامل میشد) که برای این سه تا متخصص، چون آشنا داشتم پولی نگرفتن (اینجا رو دیگه حال کردم!!) اما شما واسه هر کدوم یک ۳۰۰۰۰ تومانی در نظر بگیرید که جمع این ها چیزی حدود ۱۶۰۰۰۰ تومان میشد. مسئله شاخص لنز را در ادامه بیشتر معرفی میکنیم، اما تا همین جا بدانید که هر چه ضریب شکست یک ماده بیشتر باشد، میتوانیم ضخامت کمتری از آن به کار ببریم و نور را بیشتر بشکنیم. با سلام خدمت همه دوستان،ما بچه های استان چهار محال و بختیاری معرفی شدیم به بیمارستان تامین اجتماعی استان جهت انجام معاینات پزشکی اول قرار بود رایگان باشه اما بعد نفری ۵۵۰۰۰تومان ازمون گرفتن ازمایشاتم شامل :خون ،ادار،مدفوع،قلب،چشم،بود که درنهایت جواب اینها رو باید ببریم پیش یه پزشک تو همون بیمارستان تا تایید کنه.

زیرچشمی نگاه کردم داخل نامه تایید اکید کرده بودن به اعتیاد, خلاصه رئیس امضا زدن و گفتن برم دبیرخونه ثبتش کنن, منتظر موندم مسئولش نیومدن… درمانگاه نادر کاظمیکه رفتین ، به قسمت طب کار میرید و معرفینامه تون رو تحویل میدین .چند دقیقه ای منتظر میشین تا صداتون کنن و برین داخل .یه چند تا سوال میپرسن و قد و وزنتون ُ اندازه میگیرن و یه فرم بهتون میدن که باید تک تک اون قسمتایی که تیک خورده رو برید و انجام بدید . که مورد زمانبرش همون تست خون و ادرارش هست که باید اول صبح اونجا باشید که تا ساعت نه نوبتتون بشه همراه با دوازده ساعت ناشتاازقبل… دوباره برگشتم اما خانمه گفت نیازی نیست الان بری روز شنبه که کارت سلامت رو بهتون دادم باید ببرید اونجا هم امضا کنن همون روز هم بگید ثبتش کنند… نتیجه آزمایشات رو که گفتند شنبه آماده است… خلاصه پرونده رو تشکیل دادم گفتند نتایج که آماده شد شنبه کارت سلامت رو میدن… بود. این آزمایش رو هر جای ایران می تونستم انجام بدم همچنین معاینات پزشکی رو هم همین طور، که در ادامه توضیح میدم. هزینه این آزمایش هم ۵۴۰۰۰ تومان شد.

ب۲- برگه طب کار : اول باید پیش یک پزشک عمومی که واسه خود مرکز بهداشت بود می رفتم که یک سری معاینات عمومی مثل فشار خون و ضربان قلب و بشین پاشو و این کارها بود، بعدش یک برگه مربوط به آزمایشات داد که همون آزمایش خون رو باید انجام می دادیم، شنوایی سنجی بود که من یک بیمارستان انجام دادم که هزینه ی اون ۸۰۰۰ تومان میشد که اینجا هم پول ندادم چون متخصص شنوایی توی دفترچه تامین اجتماعی من نوشته بود که انجام شود. من از استان فارس هستم.در تاریخ مشخصی به طب کار معرفی شدیم.همه معاینات رو از صبح تا ظهر انجام دادم.اولین مرحله آزمایش خون هست که از شما خون میگیرن تا ببینن بیماری خاصی نداشته باشی.اتاق بعد دکتری هست که ضربان قلب ،فشار خون و معاینات بدنی و تنفس انجام میده.اتاق بعدی تست ریه بود که باید توی یه دستگاه سه بار نفس خیلی عمیق بکشی و قد و وزن شما رو اندازه میگره.بعدش بینایی هست که باید چشمات از بینایی خوبی برخوردار باشه من خودم چشمام ۱۰/۱۰ بود و مشکلی نداشتم و علایم و نشانه ها رو به خوبی تشخیص دادم و تست کورنگی هم داریم که باید یه سری اعداد رو توی شکل بتونی بخونی کسی ندیدم که عینکی باشه و تا اون لحظه که توی اتاق بیناسنج بودم همه ی کسانی که چشماشون معاینه میشد ۱۰ / ۱۰ بود و مشکلی نداشتن و چون خودم مشکلی نداشتم و چشام کامل بود منم سوال خاصی در این زمینه نکردم میگم کسی رو ندیدم که عینکی باشه!

گفتن باید بری فلان مرکز بهداشت, رفتم فرستادنم پیش رئیس, همچین توی نور نامه رو نگاه میکرد که ببینه باز شده قبلا یا نه که انگار… از غرب و مرکز و شرق مازندران دعوت شده بودن ، اما نه بطور دقیق و متمرکز،یعنی از نصف شهرها بودن و از نصف دیگه نبودن.. ضمن اینکه استفاده از پوششهای هیدروفوبیک و همچنین طراحی به صورت آسفریک برای آنها طبیعی است. جریان طب کار رو نمیدونم مثل اینکه برای هر شهری متفاوته, چون برای همکارم قلب و… بعد از اینکه همه ی این کارها رو انجام دادید در نهایت باید پیش همون دکتر عمومی مرکز بهداشت برین که هم اون برگه ی پزشکی وزارت نیرو رو تایید کنه هم برگه ی طب کار رو که بگه بلامانع هست انشالله. اسپیرومتری یا همون تست تنفس بود که داخل همون بیمارستان انجام دادم که ۱۳۵۰۰ تومان اینجا دادم که بعدش پیش متخصص داخلی بردم واسه تایید(اول این تست رو انجام بدین بعدش پیش متخصص داخلی برین که یکوقت دو بار پول ویزیت ندین!) ، تست اپتومتری بود که همون متخصص چشم اون رو تکمیل کرد، قسمت رادیوگرافی از قفسه سینه رو هم که در برگه ی پزشکی وزارت نیرو بود اینجا هم داره که باید تکمیل کنید همزمان.

دیدگاهتان را بنویسید