عوارض خودرو – پرداخت عوارض سالیانه خودرو – مفاصا حساب عوارض خودرو

با توجه به گران بودن خودرو و قطعات یدکی از یک طرف و اجتناب ناپذیر بودن حوادث رانندگی، اهمیت بیمهنامه بدنه خودرو به شدت پررنگ میشود. بیمه شخص ثالث یکی از متداولترین انواع بیمه محسوب میشود که داشتن آن برای صاحبان وسایل نقلیه اجباری است. عصر خودرو-تا به حال در باره اتاق ها، انواع آن ها و ادوات و کارایی شان که بر رویشان نصب می شود، زیاد بحث کرده ایم. اگر خودرو خسارت غیرقابل جبرانی را متحمل شود، مثلا خودرو دزدیده شده و تا ۶۰ روز پیدا نشود، ارزش بازیافت احتمالی و کسورات بیمهنامه کسر شده و هزینه متعارف نجات و حمل خودرو به آن اضافه میشود. در غیر این صورت تمامی مادران مشمول که شرایط آنها به تایید سازمانهای ذیربط خواهد رسید، امکان واریز وجه خودرو انتخابی را خواهند داشت. این دسته از بیمهگذاران باید توجه داشته باشند که اگر تجمیع ماههای آنها به یکسال نرسد، تخفیف عدم خسارت در آنها محاسبه نمیشود. یکی دیگر از خدمات وبسایت ماشین بانک، امکان کارشناسی خودرو قبل از انجام معامله خودرو میباشد. به همین دلیل یکی از موارد بسیار مهم قبل از خرید خودرو کارکرده که باید مد نظر قرار گیرد، کارشناسی فنی و رنگ و بدنهی خودرو است. با افزایش جمعیت و مساحت شهرها و همچنین نیاز به حمل و نقل بیشتر، تردد در مسیرهای شهری و استانی، نیاز روزمره به وسایل نقلیه را بسیار افزایش دادهاست و موجب شده خرید خودرو در عصر حاضر تبدیل به یکی از ضروریات زندگی انسان شود.

نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: از سوی دیگر برخی نمایندگان اعتقاد داشتند به این دلیل که مجمع تشخیص مصلحت نظام همچنان طرح مجلس در خصوص واردات خودروهای را تعیین تکلی نکرده است، مجددا درگیر موضوع نشویم. برخلاف کشورهای پیشرفته که ماشین یک کالای مصرفی است، در ایران ماشین وسیلهای به عنوان سرمایه تلقی شده و بعد از خرید خانه، وسایل نقلیه از مهم ترین بخشهایی است که افراد به سرمایه گذاری در آن می پردازند. بعد از فسخ بیمه، ارزش بیمهنامه بدنه اتومبیل به صورت روزشمار محاسبه شده و به بیمهگزار پرداخت میشود. منظور از عوارض آزادراهی عوارضی است که خودروها در ازای تردد از تعدادی از آزادراهها باید پرداخت کنند. شهروندان تهرانی میتوانند با مراجعه به دفاتر خدمات الکترونیک شهرداری تهران نسبت به پرداخت حضوری عوارض خود اقدام کنند. مشتریانی که نامشان در قرعهکشی انتخاب میشود ۳ روز مهلت خواهند داشت نسبت به پرداخت وجه اقدام کنند. لازم به ذکر است، پرداخت خسارت در صورتی انجام میشود که راننده دارای گواهینامه معتبر و مرتبط با وسیله نقلیه باشد. راننده مقصر لازم است تحت پوشش این بیمه قرار بگیرد تا هنگام وقوع حادثه، شرکت بیمه خسارت وارد شده بر شخص ثالث را پرداخت کند.

لازم به ذکر است که همزمان با این طرح، ایرانخودرو قصد دارد در راستای ابلاغ قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت در تاریخ ١۴٠٠/٠٨/١٩ مجلس شورای اسلامی، اولین طرح حمایتی خود برای اختصاص خودرو به مادران دارای دو فرزند و بیشتر که فرزند دوم یا مابعد آنها، پس از تاریخ فوق متولد شده باشند، را اجرایی کند. در هر صورت اختلاف نظرهایی در این زمینه وجود داشت اما در نهایت این پیشنهاد رای مثبت کمیسیون تلفیق را دریافت کرد. در طول مدت اعتبار بیمهنامه، میتوان یکبار بدون نیاز به کروکی خسارت را از بیمهنامه بدنه دریافت کرد. برای خرید خودرو دست دوم ملاکهایی از جمله کارکرد، ظاهر، کارایی و سالم بودن، قیمت قطعات دست دوم در بازار، دسترسی به تعمیرکاران حرفهای، تجهیزات و آپشنهای بیشتر، میزان سال کارکرد و مواردی دیگر را باید مد نظر قرار داد. با این حال همهی افراد از توانایی مالی لازم برای خرید خودرو صفر برخوردار نیستند و به همین دلیل به دنبال خرید خودرو کارکرده و دست دوم هستند. در لایحه بودجه سال ۱۴۰۱ مجوز واردات ۵۰ هزار خودرو سواری ذکر شده بود که این مسئله در کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی و در جریان بررسی لایحه بودجه دولت حذف شد اما پس از ورود بودجه به صحن در روزهای اخیر و بررسی پیشنهادات نمایندگان مجلس در صحن و کمیسیون، بحث واردات خودروها سواری نیز مجددا مورد بررسی قرار گرفت.

زمان پاسخگویی شرکتها: یکی از مهمترین فاکتورها برای ارزیابی عملکرد یک شرکت و میزان رضایتمندی مشتری این است که شرکت بیمه چند روز پس از ثبت شکایت، پاسخگوی مشتری خواهد بود. رئیسجمهور صبح چهارشنبه (۱۱ اسفند) از ایرانخودرو بازدید و سپس چند فرمان جدید برای اجرای «فوری» در حوزه خودرو صادر کرد. عصر خودرو- روز گذشته، رئیسجمهور در دیداری سرزده از شرکت ایرانخودرو، فرمان ۸مادهای برای ساماندهی و تحول خودرو صادر کرد. شرکت الجی در کنفرانس NEMO ۲۰۲۲ که در سئول برگزار شد، از مدل مفهومی خودروی بدون رانندهی خود موسوم به Omnipod رونمایی کرد. مشخصات متقاضیان منتخب این طرح از طریق سایت فروش اینترنتی محصولات ایران خودرو تا عصر امروز اعلام و همچنین پیامک اطلاع رسانی برای منتخبان ارسال خواهد شد. خسارت راننده: در این مورد، راننده خودروی مقصرِ حادثه نیز تحت پوشش بیمه شخص ثالث قرار میگیرد، با این تفاوت که بیمه تنها خسارتهای جانی را تحت پوشش قرار میدهد و در قبال خسارتهای مالی تعهدی ندارد. همان اول کار وعده افزایش تولید خودرو را داد که به نظر میرسد با این وعده ایشان اصلا صحنه خودرو را نشناخته بود. این مفاصا حساب اینترنتی در زمان نقل و انتقال خودرو قابل استناد است. در صورت وجود حق بیمه برگشتی، این مبلغ به حساب بیمه گذار عودت خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید